آموزش رنگ کاری قطعات پلاستیکی خودرو

رنگ کاری قطعات پلاستیک

رنگ کاری قطعات پلاستیکی خودرو ممکن است به عنوان یک روش جذاب برای افزایش زیبایی و زندگی مفید خودرو مورد توجه قرار بگیرد. این کار ممکن است با استفاده از رنگ‌های ویژه برای پلاستیک یا استفاده از رنگ‌های عادی همراه با پوشش محافظ مناسب انجام شود. در ادامه مرحله به مرحله نحوه رنگ کاری قطعات پلاستیکی خودرو را بررسی کرده ایم با ما همراه باشید. 

چرا باید قطعات خودرو را رنگ کنیم؟

اگر مدت زمان زیادی است که از تاریخ خرید خودرو شما می گذرد و قطعات آن دچار رنگ پریدگی شده اند  می توانید از رنگ کاری قطعات پلاستیکی خودرو خود برای بهتر شدن ظاهر آن استفاده کنید. با توجه به شرایط اقتصادی که در کشور ایران وجود دارد رسیدگی به خودرو باعث می شود که برای مدت طولانی تری بتوانید از ماشین خود استفاده کنید و مجبور به تعویض آن نباشید. از ویژگی های رنگ کاری قطعات خودرو می توان به درخشان شدن ظاهر خودرو نیز اشاره کرد. اگر قصد دارید رنگ کاری قطعات خودرو را در منزل انجام دهید بهتر است در ادامه این مطلب با آموزش رنگ کردن قطعات پلاستیکی خودرو همراه ما باشید.

مراحل رنگ کردن قطعات پلاستیکی خودرو

مهم ترین مسئله در رنگ کردن قطعات پلاستیکی خودرو داشتن مهارت نیز می باشد. بنابراین باید بدانید که اگر مهارت کافی برای رنگ آمیزی قطعات خودرو نداشته باشید ممکن است پس از رنگ کاری خودرو به آن نتیجه دلخواه نرسید. آیا با قطعاتی که قابلیت رنگ آمیزی دارند آشنا هستید؟ شما می توانید برخی از قطعات پلاستیکی را مانند: دستگیره درب، آینه ها، سپر، قالپاق را رنگ آمیزی کنید. در ادامه به معرفی ابزار های مورد نیاز برای رنگ آمیزی قطعات پلاستیکی پرداخته ایم.

 

معرفی ابزار های مورد نیاز برای رنگ کاری قطعات پلاستیکی

یکی از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت رنگ آمیزی قطعات انتخاب ابزار های مناسب برای انجام این کار نیز می باشد. برای رنگ کاری قطعات پلاستیکی خودرو نیاز به رنگ و کلیر، کاغذ سنباده، مایع چربی گیر، ماسک، آستر پلاستیک، پارچه پولیش میکروفایبر نیز احتیاج خواهید داشت.

رنگ و کلیر: برای شروع رنگ کاری قطعات خودرو ابتدا نیاز به رنگ مناسب دارید. بنابراین ابتدا باید بدانید که فام مورد نظر شما کدام است آن را انتخاب کرده و به سراغ خرید رنگ مورد نیاز خود بروید. برای رنگ کاری لازم است که دو اسپری رنگ و کلیر را خریداری کنید. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که قصد استفاده از رنگ های تعمیراتی را دارید لازم است که یک بیس کوت رنگی و یک کیلر دو جزئی پلی اورتان نیز تهیه کنید.

کاغذ سنباده: برای رنگ کاری قطعات به سطحی صاف نیاز دارید که با خرید کاغذ سنباده می توانید به صاف ترین سطح ممکن دست پیدا کنید.

مایع چربی گیر: از کار های اولیه قبل از رنگ کاری می توان به پاکسازی و چربی گیری سطح قطعات پلاستیکی اشاره کرد. مایع چربی گیر یا ایزوپروپیل الکل برای پاکسازی قطعات گزینه بسیاری به حساب می آید.

ماسک: با توجه به این مسئله که رنگ کاری قطعات همراه با پخش بوی رنگ نیز می باشد لازم است که قبل از شروع این فرایند یک ماسک قوی خریداری کنید. با استفاده از ماسک نیز از خطراتی که ممکن است توسط مواد شیمیایی شما را تهدید کند دور بمانید.

آستر پلاستیک: زمانی که بدون آستر پلاستیک شروع به رنگ کاری کنید متوجه این مسئله خواهید شد که رنگ به تنهایی چسبندگی لازم بر روی سطح پلاستیک را ندارد بنابراین بسیار مهم است قبل از رنگ کاری قطعات پلاستیکی ابتدا آستر پلاستیک را تهیه کرده باشید. آستر پلاستیک فرمولاسیون خاصی دارد که باعث چسبندگی رنگ به قطعات پلاستیکی می شود.

 پارچه پولیش  میکروفایبر: پارچه پولیش در نهایت برای تمیز کاری نهایی سطح رنگ آمیزی شده به کار خواهد آمد.

 

اعمال آستر پلاستیک

مراحل رنگ کاری قطعات پلاستیکی خودرو

اکنون که با ابزار های رنگ کاری قطعات پلاستیکی خودرو آشنا شده اید قصد داریم نحوه رنگ آمیزی قطعات را بررسی کنیم. ابتدا لازم است که تمامی ابزار های مورد نیاز رنگ آمیزی خودرو را تهیه کنید. سپس اولین مرحله برای رنگ کاری قطعات پلاستیکی خودرو حذف آلودگی، سنباده کاری و تمیزکاری نیز می باشد. به طور کل تفاوتی ندارد که شما قصد دارید چه چیزی را رنگ آمیزی کنید برای رنگ آمیزی هر سطحی نیاز است که ابتدا ابزار های مخصوص را تهیه کرده و سپس سطح مورد نظر را به خوبی و با استفاده از روش مناسب از هر گونه آلودگی پاکسازی کنید. همچنین می توانید برای بهتر پیش رفتن مراحل رنگ آمیزی قطعات پلاستیکی مورد نظر را از سایر قطعات جدا کنید. این مسئله نه تنها به رنگ کاری آسان تر کمک می کند بلکه باعث می شود که سایر قطعات دچار پاشش رنگ  و مشکل نشوند. پس از جداسازی قطعات مورد نظر سطح آن ها را باید با استفاده از سنباده از هر گونه حفره یا علامت برجسته به صاف ترین حالت ممکن در بیاوریم. باید بدانید که برای سنباده کشیدن قطعات خودرو ابتدا نیاز است که از سمباده با مش کم استفاده کرده و سپس به سراغ سنباده با مش بالا بروید. در نهایت پس از سنباده کاری نیاز به یک دستمال آغشته به الکل خواهید داشت.

مرحله دوم: ( اعمال آستر پلاستیک )

باید بدانید که اعمال آستر پلاستیک به صورت پاششی با استفاده از اسپری انجام خواهد شد. بنابراین لازم است در زمان اسپری کردن قطعه پلاستیکی را حدود 10 الی 15 سانتی متر دور تر از اسپری به صورت عمودی قرار دهیم. برای اعمال آستر پلاستیک نیاز است که حداقل 3 الی 4 بار اسپری مواد را تکرار کنید. البته باید توجه داشته باشید که باید بین اعمال هر لایه اسپری باید زمان کافی برای خشک شدن لایه قبلی وجود داشته باشد.

نحوه اسپری کردن آستر پلاستیک: برای اعمال آستر پلاستیک نیاز است که مواد را بسیار رقیق کنید سپس درون پیستوله بریزید. سپس می توانید به راحتی مواد را بر روی قطعات پلاستیکی خودرو اسپری کنید.

مرحله سوم: (اعمال رنگ بیس کوت)

رنگ بیس کوت مناسب رنگ کاری قطعات بزرگ است بنابراین اگر قصد رنگ کاری قطعات کوچک تری را دارید می توانید از اسپری رنگ های آماده استفاده کنید. برای رنگ آمیزی قطعات بزرگی مانند سپر نیاز است که اسپری از رنگ بیس کوت در اختیار داشته باشید. برای اعمال رنگ بیس کوت ابتدا لازم است که پاشش آستر پلاستیک را برای افزایش چسبندگی رنگ استفاده کرده و سپس رنگ بیس کوت را اجرا کنید.

 

اعمال رنگ بیس کوت

مرحله چهارم: (اعمال کلیر)

پس از اعمال بیس کوت نیاز است که حداقل 20 دقیقه زمان را به سطح قطعات دهید تا به خوبی خشک شوند. هر زمان احساس کردید که سطح قطعه  کاملا خشک شده است می توانید کلیر را با استفاده از اسپری به صورت پاششی اجرا کنید. در مرحله اعمال کلیر نیاز است که اسپری کلیر را 4 الی 5 بار تکرار کنید. اگر قصد دارید کلیر با سرعت بیشتری خشک شود می توانید از روش قرار دادن قطعه در کوره به مدت زمان 40 الی 60 دقیقه استفاده کنید.

مرحله پنجم: (پولیش کاری)

برای اعمال پولیش کاری به یک پارچه میکروفایبر  نیاز دارید تا سطح رنگ کاری شده را جلا دهد. این کار باعث می شود که ذرات باقی مانده بر روی سطح قطعات به خوبی پاک شوند و بتوانید قطعات را در جای مناسب خود نصب کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *