اهمیت تست MFI یا MFR در صنعت پلیمر

اهمیت تست MFI یا MFR در صنعت پلیمر

تست MFI یا MFR به افراد کمک می کند تا حرکت رفتار مواد مذاب پلیمری قابل تشخیص باشد. به طور کل مهم ترین فاکتور برای شناخت فرایند پذیری پلیمر بررسی رفتار پلیمر در حالت مذاب می باشد. در واقع یکی از ساده ترین و اولین تست هایی که بر روی پلیمر ها انجام می شود تست MFI یا MFR نیز می باشد. برای انجام این تست مهم در صنعت پلیمر  و پلاستیک ها از دستگاه اندازه گیری ام اف آی یا ام اف آر استفاده می شود.

 

چه زمانی پدیده فلش اتفاق خواهد افتاد؟

اگر در زمان تزریق پلاستیک میزان MFI مواد بسیار بالا باشد پدیده فلش در تولید قطعات پلاستیکی رخ خواهد داد. البته باید بدانید همانطور که اگر میزان ام اف ای بالا باشد تولید قطعات پلاستیکی به مشکل خواهد خورد پایین بودن این مشخصه نیز مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. پایین بودن مشخصه ام اف ای نیز باعث می شود که سیالیت مواد پلاستیکی پایین بیاید و همه نقاط قالب به خوبی پر نخواهد شد. بنابراین مرحله قالب گیری قطعات پلاستیکی ناقص شده و قطعات پلاستیکی شکل درستی که باید به خود نخواهند گرفت. همچنین در صورتی که مواد همه نقاط قالب را پر نکنند عملیات دمش و ساخت حباب با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد.

 تست MFI یا MFR

معایب کم یا زیاد بودن مشخصه MFI  

دستگاه تست مشخصه MFI برای تشخیص درست بودن مقدار این مشخصه استفاده می شود. چرا که در صورت کم یا زیاد بودن این مشخصه مشکلاتی در روند تولید محصولات بوجود خواهد آمد. برای مثال در روند تولید فیلم پلاستیکی به روش دمشی اگر میزان مشخصه ام اف ای بسیار کم باشد عمل دمش و ساخت حباب دچار مشکلات بسیاری خواهد شد. همچنین اگر میزان این مشخصه در تولید فیلم پلاستیکی بسیار زیاد باشد با نا پایداری حباب رو به رو خواهید شد. همچنین در تولید فیلم و ورق به روش کستینگ CASTING پایین بودن مشخصه ام اف ای باعث می شود که مواد تزریق شده قابلیت حرکت کردن به سمت کناره های قالب را نداشته باشند. بنابراین اگر مقدار مشخصه ام اف ای پایین باشد به اصطلاح مواد توانایی پر کردن عرض قالب را نخواهند داشت. در نهایت این مسئله باعث می شود که قالب گیری مواد کاری بسیار دشوار شود همچنین افت خواص فیلم و ورق نیز مانند افت استحکام کششی و پارگی در تولید  این محصولات اتفاق خواهد افتاد.

اهمیت دستگاه تست MFI در تولید کامپاند

از دستگاه تست MFI در روند تولید کامپاند نیز استفاده می شود. استفاده از این دستگاه برای تولید کامپاند توسط بخش کنترل کیفیت مورد ارزیابی قرار می گیرد و این مسئله باعث می شود که تولید کامپاند بدون هیچ گونه مشکلی صورت بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشکلاتی که ممکن است در صورت چک نکردن ام اف ای برای کامپاند بوجود بیاید به مثال زیر توجه کنید.

مثال: اگر تولید کننده ای قصد ساخت کامپاند با استفاده از پلی پروپیلن را داشته باشد پس از تست مشخصه ام اف ای گرانول تولیدی باید در رنج 4 الی 6 باشد. بنابراین اگر نتیجه تست کمتر یا بیشتر از این عدد باشد مشکلاتی برای کامپاند بوجود خواهد آمد. پس از انجام تست ام اف ار و درست نبودن رنج ام اف ار واحد کنترل کیفیت وظایفی را بر عهده خواهد داشت.  واحد کنترل کیفیت وظیفه دارد که ابتدا به سراغ مواد اولیه برود و صحت آن ها را مورد بررسی قرار دهند. در نهایت پس از کسب اطمینان درباره صحت مواد اولیه به سراغ چک کردن سیستم دوزینگ (وزن کشی) مواد اولیه خواهند رفت. چرا که گاهی ممکن است میزان مواد اولیه در مقدار مناسبی استفاده نشده باشد. بنابراین در تولید فیلم و ورق توجه به میزان نسبت مواد استفاده شده بسیار اهمیت دارد.

بررسی شرایط فرایندی و محیطی

تیم کنترل کیفیت پس از به دست آوردن نسبت های ریخته شده مواد، لازم است که به سراغ مرحله بعدی یعنی بررسی شرایط فرایندی و محیطی بروند. شرایط فرایندی و محیطی شامل میزان حرارتی است که مواد برای تولید محصولی خاص وارد شده است.

نکته: پلی پروپیلن یک نوع پلیمر خطی است که اگر در شرایط دمایی بالایی قرار بگیرد ساختار زنجیره ای آن تخریب شده و به طول های کوچک تری شکسته می شود. شکسته شدن ساختار خطی پلی پروپیلن باعث می شود که خواص مکانیکی محصول کاملا فرق کند. بنابراین اگر یک زمان در جواب تست بازه مناسبی مشاهده نشود ممکن است دلیل آن به شرایط محیطی و میزان دمایی که مواد در آن قرار گرفته است ربط داشته باشد. از مزایای استفاده از دستگاه تست ام اف ای می توان به قیمت ارزان آن برای کشف مشکلات موجود در خط تولید و تست کیفیت محصولات تولید شده اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *