آبکاری فلزات چیست چگونه فلزات را آبکاری کنیم ؟

روش های آبکاری فلزات

آبکاری فلزات نیازمند آماده سازی قبلی سطح فلزات و مهارت کافی برای اجرای این فرایند دارد بنابراین در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات مهم درباره نحوه آبکاری فلزات صحبت کنیم با ما همراه باشید.

چرا باید فلزات را آبکاری کرد؟

بدون شک فرسودگی فلزات در برابر عوامل مختلف باعث می شود که به آبکاری فلزات نیاز داشته باشید. به طور کلی محصولاتی که از جنس فلز هستند در معرض عوامل مخرب بسیاری مانند: اکسیداسیون، ضربه، فشار، سایش، خوردگی و .. نیز می باشند. بنابراین برای از بین رفتن سطح فلزات نیاز است که آبکاری فلزات را جدی بگیرید. برای آبکاری فلزات نیاز است که سطح فلزی را با استفاده از لایه ای مقاوم در برابر این مشکلات پوشش دهید.

 

آبکاری فلزات کروم

چه موادی برای آبکاری فلزات مناسب هستند؟

فلز نیز به تنهایی در برابر عوامل مخرب مقاوم نخواهد بود بنابراین نیاز است که سطح فلزی که دچار آسیب شده را با استفاده از لایه ای قوی تر و مقاوم در برابر خوردگی، زنگ زدگی، اکسیداسیون و .. نیز به خوبی پوشش دهید. برای آبکاری فلز ها می توانید از موادی مانند: نیکل، نیکل سیاه، کروم، پالادیوم، قلع، پلاتین، روتنیوم، کادمیوم، برنج و روی استفاده کنید. به طور کلی می توان گفت فلزاتی که برای آبکاری استفاده می شوند بسیار مقاوم و گران قیمت هستند.

 هزینه آبکاری فلزات چگونه محاسبه می شود؟

قیمت آبکاری قطعات فلزی کاملا وابسته به موادی است که برای پوشش دهی سطح فلز استفاده می شود. هر چقدر از مواد گران تری استفاده شود هزینه آبکاری فلزات نیز بیشتر خواهد شد. در ادامه به معرفی سه عامل تاثیر گذار در هزینه آبکاری فلزات اشاره کرده ایم.

  • توجه به ترکیبات مواد آبکاری و بررسی میزان آسیب دیدگی سطح فلز
  • بررسی هزینه آلیاژ های که قصد استفاده از آن ها در آبکاری را دارند به نرخ بازار جهانی
  • توقع مشتری از نتیجه آبکاری و میزان کیفیتی که از اجرای آبکاری بر روی سطح فلز توقع دارد.

انواع آبکاری فلزات

آشنایی با نحوه آبکاری فلز ها

برای آبکاری فلز ها نیاز به یک حمام الکترولیتی غوطه ور خواهید داشت. برای آماده کردن حمام الکترولیتی ابتدا نیازبه نمک آن فلزی دارید که قرار است آن را آبکاری کنید. سپس لازم است که جریان dc از میان این محلول عبور داده شود. چرا که با استفاده از جریان DC یون های فلزی از سمت آند به کاتد انتقال پیدا خواهد کرد. بنابراین در آبکاری فلزات برای پوشش دهی سطح فلز با مواد مقاوم تر نیاز به استفاده از جایگزینی الکتریکی خواهید داشت.

نکات مهم در رابطه با آماده سازی سطح فلز

اولین و مهم ترین مرحله در آبکاری فلز ها آماده سازی سطح آن نیز می باشد. چرا که اگر مرحله پاک سازی سطح به خوبی انجام نشود ممکن است تداخل در پیوند بوجود بیاید. باید بدانید که آلودگی ها منبع اصلی عدم چسبندگی مواد به سطح فلز هستند. به طور کلی پاکسازی سطح فلز شامل: سه مرحله تمیز کردن سطح، پرداخت و شستشو می شود. در برخی موارد ممکن است که سطح فلز به روغن آغشته باشد در این صورت نیاز است که برای پاک کردن روغن از سطح فلزی از پاک کننده های اسیدی استفاده شود.

دو روش مناسب برای تمیز کردن سطح فلزی:

شیمیایی: در این روش برای پاکسازی سطح فلز از مواد شیمیایی فعال نیز استفاده می شود.

فیزیکی: در این روش بیشتر از انرژی مکانیکی برای پاکسازی آلودگی ها از سطح فلزی استفاده می کنند. برای این منظور فرچه و سایش گزینه خوبی برای تمیز کردن سطح نیز می باشد.

آبکاری فلزات به روش کروم

یکی از روش های رایج و کاربردی برای آبکاری فلزات استفاده از کروم نیز می باشد. احتمالا کروم را در پوشش های که برای دوچرخه مورد استفاده قرار گرفته آمد مشاهده کرده باشید. البته که تنها کاربرد پوشش کروم در ساخت دوچرخه نیست و در موارد بسیاری از جمله وسایل خانگی تجهیزات بیمارستانی اتصالات سیم ها و .. از کروم استفاده می شود. کروم نیز رنگ روشنی دارد و می‌توانید در صورت لزوم از رنگ مشکی آن هم استفاده کنید. در روش آبکاری کروم ابتدا پوشش نیکل را بر سطح فلزی پخش می کنند و سپس از کروم برای اجرای لایه نهایی استفاده می شود. باید بدانید که براقی سطح فلز کاملا وابسته به میزان استفاده از نیکل نیز می باشد. در صورتی که قصد داشته باشید از کروم مشکی استفاده کنید نحوه آبکاری فلز کمی پیچیده تر خواهد شد. از مزایای استفاده از کروم در آبکاری فلزات می توان به افزایش مقاومت آن در برابر اکسید شدن اشاره کرد. همچنین با گذشت زمان سطح فلز دیگر دچار کدری و خوردگی زیاد نخواهد شد. اگر قصد آبکاری فلز تزئینی را دارید بهترین پیشنهاد برای شما استفاده از کروم نیز می باشد.

 

آبکاری فلزات کروم

 

آبکاری فلزات با استفاده از مس چگونه انجام می شود؟

یکی دیگر از مواردی که برای آبکاری مورد استفاده قرار میگیرد مس نیز می باشد. مس نیز از آلیاژ های گران قیمت و مناسب آبکاری فلزات تزیینی می باشد.

برای  آبکاری فلزات با استفاده از مس نیز نیکل نقش مهمی را بازی خواهد کرد. ابتدا نیکل را بر روی سطح فلزی پخش خواهد شد سپس لازم است لایه مسی اجرا شود. از مزایای استفاده از مس در فرایند آبکاری می توان به محافظت بالا در برابر خوردگی اشاره کرد.

آبکاری فلزات و کاربرد های آن

یکی از کاربرد های آبکاری خاصیت الکتریکی آن است. اگر قصد بهبود خواص فلزات در برابر مقاومت تماسی ارتباطی خوردگی و انعطاف را داشته باشید بهترین گزینه برای شما آبکاری فلزات نیز می باشد.

 

آبکاری فلزات

آشنایی با انواع روش آبکاری الکتریکی فلزات

جالب است بدانید که به دلیل مزایای بسیار آبکاری الکتریکی. فلز های بسیاری را با استفاده از این روش پوشش دهی و مقاوم خواهند کرد در ادامه به معرفی انواع روش های آبکاری الکتریکی فلزات نیز اشاره خواهیم کرد با ما همراه باشید

آبکاری فلزات به روش چرخشی

در روش چرخشی از یک بشکه برای آبکاری فلز ها استفاده می کنند. برای این منظور ابتدا بشکه ها را در حالت افقی با زاویه ۳۵ درجه قرار داده و سپس تعداد زیادی از قطعات را درون بشکه قرار خواهند داد. سپس با چرخش بشکه و اتصال الکتریکی آبکاری قطعات کوچک فلزی انجام خواهد شد. البته باید بدانید که استفاده از روش آبکاری قطعات به صورت چرخشی معایبی را هم به همراه دارد. از معایب این روش می توان به احتمال برخورد قطعات با یکدیگر و بروز خسارت ها اشاره کرد

آبکاری فلزات به روش چنگکی

با توجه به این مسئله که همیشه قطعات ما کوچک نیستند روش های بهتری برای آبکاری قطعات بزرگ طراحی شده است که می تواند از آن ها با آسیب های کمتر استفاده کنید. روش آبکاری چنگکی فلزات نیز بسیار برای پوشش دهی سطح فلزات پیچیده با ابعاد بزرگ مناسب نیز می باشد. در این روش از یک سیم محکم و بزرگ مسی استفاده شده تا قطعات در ابعاد بزرگ را به خوبی آبکاری کنید. البته باید بدانید که در این روش نقاطی که با سیم تماس دارند آبکاری نخواهند شد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *