پاشش رنگ - پایاپلیمرپارس


پاشش رنگ چیست ؟

 

در این مطلب قصد داریم با روش و سیستم پاشش رنگ آشنا شویم. تاریخچه این سیستم  به سال 1982 برمی گردد؛ در آن سالها آقای دیوید میلت سیستم پاشش رنگ را اختراع کرد و بعد از آن آقای ادوارد سیمور به کمک او آمد و این سیستم را گسترش دادند.

این سیستم های را می توان به دو گروه کلی تقسیم بندی کرد: سیستم پاشش رنگ ایر اسپری یعنی بوسیله ی هوا می باشد و همچنین سیستم پاشش رنگ ایرلس اسپری یعنی بدون استفاده از هوا می باشد.

 

نحوه پاشش رنگ

یکی از بهترین و ساده ترین راههای پاشش رنگ، پاشش رنگ به وسیله پیستوله رنگ می‌باشد. از پیستوله رنگ برای رنگ آمیزی ماشین، درب و دیوار خانه و همچنین برای رنگ آمیزی ابزار و وسایل مختلف استفاده می شود. به منظور استفاده از پیستوله رنگ باید فرد، تخصص لازم را داشته باشد و گرنه در هنگام انجام این کار، با مشکلات خاصی مواجه خواهد شد. مسائلی که ممکن است در زمان رنگ آمیزی با پیستوله رنگ پیش بیاید عبارت هستند از:

  1. ممکن است دهان و بینی فردی که در حال رنگ آمیزی است با مشکلاتی مواجه شود.
  2. ممکن است رنگ به درون چشم‌های فردی که در حال رنگ آمیزی هست، بریزد و مشکلاتی برای چشم او ایجاد کند.
  3. ممکن است کیفیت کار رنگ آمیزی  انجام شده به وسیله پیستوله رنگ، بالا نباشد و نتیجه خوبی از این کار گرفته نشود.

 رنگ آمیزی با پیستوله رنگ نیاز به انجام یک سری مقدمات دارد که انجام آنها باعث می‌شوند کیفیت رنگ، بسیار بالا برود. همچنین انجام این مقدمات باعث می‌شوند که چسبندگی رنگ بالا باشد. اولین کاری که قبل از رنگ آمیزی با پیستوله رنگ باید انجام دهید، انتخاب رنگ و تینر مناسب است. دومین کار، آماده سازی وسایل و فضای مورد نیاز رنگ آمیزی می‌باشد. کار سوم، استفاده از ماسک مناسب جهت جلوگیری از ورود رنگ به بینی و دهان می‌باشد. کار چهارم، آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی هست. در واقع سطوحی که شما قصد رنگ آمیزی آنها را با پیستوله رنگ دارید، باید کاملاً تمیز شوند و گرد و خاک، زنگ زدگی، روغن و برچسب و موارد دیگر، روی آنها وجود نداشته باشد. اگر نیاز بود که این سطوح شست و شو شوند، باید از روان کننده‌های معدنی برای رنگ‌های روغنی و از آب و صابون برای رنگ‌های آکریلیک یا لاتکس استفاده کنیم. کار بعدی، زیرسازی با رنگ آستری است. زیرسازی یک کار بسیار مهم در رنگ آمیزی به حساب می‌آید. به منظور انجام این کار باید سطح مورد نظر را با رنگ آستری کاملاً بپوشانیم. همچنین باید اجازه دهید رنگ آستری کاملاً خشک شود و بعد از خشک شدن آن باید ناصافی‌هایی که بر روی سطح وجود دارند را به وسیله سمباده یا کاردک از بین ببرید. مرحله بعدی، همان بازسازی کمپرسور پیستونی رنگ می باشد. در واقع باید فشار پیستوله رنگ را به صورت دقیق تنظیم کنید و سوپاپ‌های هوای آن را وصل کنید و پیستوله رنگ را کاملاً آماده نمایید. همچنین باید مخزن پیستوله رنگ را خالی کنید.

 

 

انواع پاشش رنگ کدامند؟

 

مکانیسم عمل سیستم ایر اسپری که به وسیله ی هوا انجام میشود به این گونه است که هوای فشرده به داخل مخزن رنگ وارد می شود و ذرات رنگ را بصورت پودری در می آورد. در این سیستم عموما از پیستوله های بادی استفاده می شود. پیستوله های بادی به این صورت هستند که یک رنگ را در داخل مخزن آن میریزند و رنگ از طریق لوله ی باریکی که در دسته پیستوله است میرود و در این مجرا هوای فشرده وجود دارد که سپس ذرات رنگ بوسیله ی هوای فشرده به سطح مورد نظر کار برخورد می کنند.

نوع دیگر که پاشش ایرلس ، یعنی بدون هوا می باشد، به این صورت است که رنگ با یک فشار از طریق پمپ فشار قوی به نازل باریک دستگاه منتقل شده و با فشار از آن خارج می شود و به سطح کار برخورد می کند. در این روش از فشار بسیار قوی استفاده می شود و ذرات رنگ روی مولکول های هوا سوار نشده اند.

 

پاشش رنگ-پایاپلیمر پارس

 

کاربرد پاشش رنگ چیست؟

 

این سیستم در بسیاری از صنایع مورد استفاده است مانند رنگ کاری سطوح فلزی، رنگ کاری سطوح پلاستیکی، رنگ پاشی قطعات خودرو، رنگ کردن ساختمان و یا خیلی از وسایل دکوراسیون مانند مبلمان، سازه های چوبی و …

 

بنر تماس با ما - پایا پلیمر پارس

 

مزایا و معایب سیستم پاشش رنگ چیست؟

 

امروزه با پیشرفت های سریع در عرصه ی تکنولوژی و علم، همه چیز به سرعت در حال تغییر است و زمان یکی از مهمترین فاکتورها در زندگی بشر محسوب می شود. در گذشته که نقاش ها با استفاده از ابزارهایی مانند قلم مو و غلطک رنگ کاری را انجام می دادند اما این روش زمان زیادی می خواست و همچنین کیفیت کارها نیز متفاوت بود. اما امروزه با ایجاد سیستم های پاشش رنگ می توان گفت که هم در زمان انجام کار، هم در کیفیت کار تاثیر مثبتی ایجاد شده به این صورت که با استفاده از این دستگاه کیفیت کار بالا می رود و همچنین زمان تحویل کار نیز کوتاه تر می شود و شما می توانید رضایت مشتریان خود را کسب کنید. مزیت دیگر استفاده از این سیستم این است که می توان از انواع مختلف رنگ ها استفاده کرد و همچنین در این روش مقدار رنگ کمتری استفاده می شود و هدر رفت رنگ کمتر است.  یک مزیت دیگر اینکه شما می توانید دیوارها را بدون استفاده از نردبان رنگ کنید.

 

پاشش رنگ-پایاپلیمرپارس

 

از مزایای عملکردی سیستم پاشش ایرلس می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 

استفاده کمتر از حلالهای رنگ و تینر، در این روش زمان خشک شدن رنگ کاهش می یابد، پوشش مناسبی روی سطح رنگ شده ایجاد میکند و همچنین می توان ضخامت رنگ پاشش شده بیشتر کرد. مزیت مهم دیگر اینکه از سیالات دیگری هم با غلظت زیاد می توان استفاده کرد.

 

در پاشش رنگ از چه متریال هایی استفاده می شود؟

 

در این سیستم ها می توان از انواع رنگ های مختلف استفاده کرد مانند رنگ های رزینی، روغنی، اکرولیک، لاتکس و… و همچنین این روش در انرژی، زمان و هزینه ها صرفه جویی می شود. کیفیت و همچنین سرعت کار و راندمان و بازدهی را بالا می برند.

روش های پاشش رنگ الکترواستاتیک چه انواعی دارند ؟

دو نوع از روش های پاشش  الکترو استاتیک، سیستم پاشش ترایبو یا اصطکاکی و دیگری سیستم پاشش کرونا یا حلقه ای می باشد، که به لحاظ سیستم پاشش به این دو دسته تقسیم می شوند. سیستم پاشش کرونا یا حلقه ای اغلب برای سطوح صاف و بدون زاویه بکار می رود. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند که در اینجا با آن آشنا می شویم. در روش ترایبو در اثر مالش با سطح داخل پیستوله ذرات رنگ پودری شارژ می شوند. در این روش سطح بصورت یکنواخت رنگ می شود و همچنین پوشش رنگی که در گوشه ها ایجاد می شود بهتر است. در سیستم پاشش کرونا یک اختلاف ولتاژ بین پیستوله و همان ذرات رنگ پودری ایجاد می شود و به سمت محل مورد نظر هدایت می شوند. از مزایای این روش میتوان به سرعت بالای کار و همچنین اینکه می توان ضخامت لایه رنگ را تغییر داد اشاره کرد. این سیستم پاشش برای انواع رنگ های پودری مناسب است

برای دیدن رنگ پاشی قطعات خودرو کلیک کنید .

 

قسمت های مختلف دستگاه پاشش رنگ ایرلس و عملکرد آنها

 

دستگاه های پاشش رنگ مختلفی وجود دارد. دستگاه های ایرلس عملکردشان مشابه هم است به این صورت که پمپ دستگاه با یک فشار قوی رنگ را از مخزن به سمت نازل هدایت میکند. قدرت و مقدار خروجی رنگ را می توان بوسیله ی تنظیمات دستگاه و یا نازل آن تنظیم کرد؛ همچنین می توان بوسیله نازل فرم و الگوی پاشش را نیز تنظیم کرد.

بخش های یک دستگاه رنگ پاش شامل یک پمپ پیستونی است که فشار قوی دارد، نازلی که به گان متصل است و مخزنی برای تخلیه ی آب و شلنگ مکش می باشد. وظیفه ی بخش پمپ یا همان قسمت اصلی دستگاه این است که رنگ را با فشار زیادی به سمت گان و نازل منتقل کند و وقتی که دستگاه روشن می شود و شروع بکار میکند پمپاژ رنگ را انجام می دهد.

با پیشرفت تکنولوژی و تولید شدن سیستم های پاشش رنگ پودری نتایج مفیدی در این عرصه حاصل شده است؛ برای مثال می توان اشاره کرد به اینکه در این سیستم ها از حلال های رنگ استفاده نمی شود اما در رنگ های مایع از حلالهای رنگ باید استفاده کرد. دیگر اینکه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود؛ صرفه جویی در زمان و همچنین نیروی کار و دیگر اینکه از لحاظ زیست محیطی نیز آسیب های کمتری دارد.

دستگاه پاشش رنگ پودری

روش کار این دستگاه به این گونه است که هوا از طریق مخزن زیرین آن وارد شده و باعث شناور شدن مخزن می‌شود. از طرفی پودر فلودایز از طریق انژکتور مکش شده و فشار هوا نیز به آن اضافه خواهد شد؛ سپس به گان انتقال داده می‌شوند. پودر در گان شارژ استاتیک الکتریکی شده و باعث می‌شود تا یک یک میدان استاتیک الکتریکی بین گان و قطعه کار بوجود آید. در نهایت هوایی که یونیزه شده در اطراف گان، ذرات رنگ را باردار کرده و ذرات به قطعه که ارت شده جذب می‌شوند. با استفاده از این روش رنگ باردار شده و موجب می‌شود تا به سطح مورد نظر بچسبد.

 

قیمت دستگاه پاشش رنگ پودری

عوامل متعددی بر میزان قیمت گذاری این دستگاه ها تاثیر دارند، که برخی از آنها شامل:

ولتاژ: در واقع کیلوولت برای اندازه گیری انرژی بوده و همان چیزی است که پودر را برای ایجاد جذابیت پودر به سمت تولید شارژ می‌کند. میزان آن یکی از عوامل مشخص کننده قیمت خواهد بود.

تجهیزات پوشش دهی پودر: اسلحه و تجهیزات با پوشش بالا و پودری، به شما امکان می‌دهد همه چیز را از نازل های تفنگ پوشش قدرت گرفته تا کنترل های الکتریکی که لباس پوشش پودر را کنترل می‌کنند، جایگزین کنید. بنابراین این مورد نیز در قیمت نهایی تاثیر خواهد داشت.

گان: گان های مختلفی برای دستگاه پاشش رنگ پودری مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام قیمت های متفاوتی دارند.

 

مزایای دستگاه رنگ پاش پودری الکترواستاتیک

  • از مزایای فرآیند پوشش الکترواستاتیک ، توانایی بازیابی کمی پاشش بیش از حد و خودکار بودن فرآیند است که باعث کاهش هزینه ها می‌شود.
  • پوشش دهی مناسب بوده و رنگ آمیزی به صورت یکدست صورت می‌گیرد.
  • کنترل ولتاژ و جریان دستگاه قابل اجراست. به این معنی که کاربر با استفاده از صفحه کلید مجزا اقدام به تنظیم آن می‌نماید.
  • ذرات رنگ به راحتی بر روی فلز می‌نشینند، علت آن نیز بار الکتریکی این ذرات است.
  • با توجه به اندازه نوع کار می توان از سرهای اسلحه با کالیبرهای مختلف استفاده کرد. به طور کلی، می‌توان از سر اسپری به قطر 5 تا 6 میلی متر در یک منطقه کوچک اسپری کرد و از سر نازل با قطر 6 میلی متر یا بیشتر می‌توان برای یک منطقه بزرگ استفاده کرد.

 

بنر تماس با ما - پایاپلیمر پارس

خرید دستگاه پاشش رنگ پودری

برای خرید این دستگاه بایستی نکاتی را در نظر بگیرید تا بهترین خرید را داشته باشید. یکی از این نکات برند تولید این دستگاه است؛ بسته به اینکه چه شرکتی آن را تولید کرده، این دستگاه کیفیت های متفاوتی خواهد داشت. از طرفی تجهیزات به کار رفته در آن و نوع آنها نیز بایستی بررسی شود تا از مرغوبیت دستگاه اطمینان حاصل گردد. از اصلی ترین نکاتی که باید به ان دقت کنید، داشتن ضمانت نامه و گارانتی محصول است.

قیمت پاشش رنگ

 

سیستم های پاشش رنگ با توجه به نوع کارکرد، نوع سیستم و همچنین کشور سازنده دستگاه، قیمت های مختلفی دارند که با توجه به نیاز خود و توانایی خود در مقدار هزینه ای که می توانید بپردازید انتخابی مناسب داشته باشید.

نتیجه گیری:

می توان گفت که سرعت کار با این سیستم های پاشش بالا می رود و به این ترتیب در زمان صرفه جویی می شود، مقدار رنگ کمتری مصرف میشود و رنگ کمتری هدر می رود، کیفیت کار بالاتر می رود به این صورت که سطح رنگ شده موج دار نمی شود و یکدست و صاف رنگ می شود.

شرکت پایا پلیمر پارس در سال 1353 ابتدا به نام تولیدی پلاستیک لطف باتولید قطعات پلاستیکی خانگی شروع به کار کرد.این شرکت پس از افزایش نوع و میزان تولیدات خود در سال 1377 با حرکت به سوی خرید ماشین آلات جدید و پیشرفته مسیر خود را عوض کرده و به سوی تولید قطعات صنعتی وخودرویی گام برداشت. پس از چند سال و به دلیل افزایش تولید ونبود فضای کافی به محل کنونی شرکت نقل مکان کرده است.حوزه ی فعالیت شرکت در زمینه ی فرایندهای تزریق پلاستیک، پاشش رنگ و مونتاژ میباشد.

سوالات متداول پاشش رنگ

کاربرد پاشش رنگ چیست؟

این سیستم در بسیاری از صنایع مورد استفاده است مانند رنگ کاری سطوح فلزی، رنگ کاری سطوح پلاستیکی، رنگ پاشی قطعات خودرو، رنگ کردن ساختمان و یا خیلی از وسایل دکوراسیون مانند مبلمان، سازه های چوبی و…

در پاشش رنگ از چه متریال هایی استفاده می شود؟

در این سیستم ها می توان از انواع رنگ های مختلف استفاده کرد مانند رنگ های رزینی، روغنی، اکرولیک، لاتکس و… و همچنین این روش در انرژی، زمان و هزینه ها صرفه جویی می شود. کیفیت و همچنین سرعت کار و راندمان و بازدهی را بالا می برند.

قیمت پاشش رنگ چگونه است؟

سیستم های پاشش رنگ با توجه به نوع کارکرد، نوع سیستم و همچنین کشور سازنده دستگاه، قیمت های مختلفی دارند که با توجه به نیاز خود و توانایی خود در مقدار هزینه ای که می توانید بپردازید انتخابی مناسب داشته باشید.