آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک

آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک یکی از مهمترین قدم ها در تولید محصولات پلاستیکی با کیفیت و با دوام و منطبق با سلیقه و رضایت مندی مشتریان می باشد. وسایل پلاستیکی مختلفی که در اطراف خود می بینید ممکن است در نگاه اول اینگونه به نظر برسند که همه آنها دارای یک مواد اولیه مشترک هستند. اما واقعیت امر این است که در ساخت انواع پلاستیک ها مواد اولیه مختلفی به کار می رود که می تواند در نهایت بر ظاهر کلی وسیله پلاستیکی، دوام و ماندگای آن اثرگذار باشد. کیفیت وسایل پلاستیکی تولید شده به روش تزریق پلاستیک شدیدا تحت تاثیر مواد اولیه به کار رفته در تولید آن قرار دارد. آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک هم به تولید کنندگان و هم به مصرف کنندگان کمک می کند که آگاهی و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. این کار برای تولید کنندگان به تولید محصولات با کیفیت تر و بازار پسندتری منجر شده و برای مصرف کنندگان به انتخاب محصولات با کیفیت در میان تنوع بالای محصولات در بازارهای مختلف منتهی می گردد. از طرفی دیگر آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک به تولید کنندگان این امکان را می دهد تا بتوانند هزینه های خود را مدیریت کرده و در بین انواع مواد اولیه موجود، بهترین آنها را بر اساس نیاز و میزان بودجه خود برگزینند.

 

انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک

جهت آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک لازم است که مشخصات و ترکیبات موجود در هر یک از این مواد اولیه بررسی شده تا تولید کننده و مصرف کننده به خوبی از این مساله آگاه شوند که قرار است با چه نوع ترکیب شیمیایی روبرو شوند. بر همین اساس در ادامه به بررسی تعدادی از مشهورترین و پرکاربردترین مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک می پردازیم.

 • نایلون (PA)

یکی از پرکاربردترین مواد اولیه برای ساخت انواع ملزومات پلاستیکی به کمک روش تزریق پلاستیک، ماده اولیه نایلون می باشد. این ماده اولیه به دلیل سختی، وزن پایین و همچنین قیمت مناسب به طور گسترده در صنعت تزریق پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. سختی و مقاومت ماده اولیه نایلون به حدی است که از آن در تولید قطعات خودرو نظیر چرخ دنده و لاستیک خودرو استفاده شده و همچنین از آن در تولید تور ماهیگیری، عایق الکتریکی و انواع پارچه به طور گسترده استفاده می شود. شناخت نایلون در پروسه آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک این امکان را به ما می دهد تا با قدرت بالای این ماده اولیه در برابر کشش و سایش آشنا شده و همین مساله را دلیل عمده استفاده از آن در کاربردهای متنوع بدانیم.

 • پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

پلی اتیلن از جمله مواد اولیه پر کاربرد در صنعت بسته بندی مواد مختلف می باشد. این ماده اولیه که آن را تحت عنوان یک ترموپلاستیک جامد و انعطاف پذیر با چگالی بالا می شناسند، در تولید بطری های پلاستیک، انواع بطری های بسته بندی مواد شوینده مایع، سطل های زباله، اسباب بازی، گلدان های گل مختلف و غیره کاربرد دارد. کاربرد گسترده پلی اتیلن با چگالی بالا موجب شده است که هر فردی که به دنبال آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک باشد حتما به این ماده اولیه برخورد کرده و نیاز به آشنایی با این ماده را احساس کند. پایداری، مقاومت شیمیایی، مقاومت در برابر حرارت، درجه غذا و قیمت به صرفه از جمله مزایای استفاده از پلی اتیلن در تزریق پلاستیک می باشد.

 • اکریلیک

حتما برای شما هم پیش آمده که در پلاستیک فروشی ها با وسایلی برخورد کرده اید که ماده سازنده آن را با شیشه اشتباه گرفته اید. این ماده اکریلیک بوده که در روند آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک، شناخت این ماده از ضروریات می باشد. استحکام کششی بالا، مقاومت در برابر آب و هوا و ضد خش بودن از جمله مشخصات بارز اکریلیک بوده که آن را در صنعت تزریق پلاستیک به یک جایگزین مناسب برای شیشه تبدیل کرده است. اکریلیک فاقد بو، مزه و بیسفنول بوده که این مشخصات استفاده از اکریلیک را در صنعت تهیه لوازم پلاستیکی نگهداری غذا به ماده ای بی رقیب تبدیل کرده است.

 • پلی کربنات

در روند آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک غیر ممکن است که اسم پلی کربنات به گوش شما نخورده باشد. این ماده اولیه شفاف و با دوام به طور گسترده در روند تولید محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر نگاهی به انواع مواد اولیه و آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک بیندازید پی خواهید برد هر زمانی که به ماده اولیه ای مقاومت تر از اکریلیک نیاز بوده است از پلی کربنات در روند تزریق پلاستیک استفاده کرده اند. استحکام بالا، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و استحکام و مقاومت در برابر اشعه فرابنفش پلی کربنات را به انتخابی ایده آل برای تولید پلاستیک از طریق دستگاه تزریق پلاستیک بدل می کند.

مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک-پایاپلیمرپارس
 • پلی استایرن

آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک ما را به ماده ای به نام پلی استایرن می رساند. در واقع در روند تولید ملزومات پلاستیکی به کمک دستگاه تزریق پلاستیک از دو نوع پلی استایرن استفاده می گردد. HIPS و GPPS دو ترکیب متفاوت از پلی استایرن بوده که تفاوت هایی در ترکیبات و کاربرد آنها به چشم می خورد. GPPS که آن را پلی استایرن عمومی نیز می نامند دارای ظاهری شفاف می باشد. این در حالی است که پلی استایرن HIPS دارای رخی مات بوده و عمدتا از آن در تولید جعبه ابزار و بدنه ابزار برقی استفاده می کنند. مقاومت و استحکام بالای این ماده اولیه در تولید پلاستیک تزریقی، آن را برای کاربردهای مختلف کاملا مناسب جلوه می دهد اما ناسازگاری این ماده اولیه با محیط زیست استفاده از آن را در بسیاری از کشورها با محدودیت همراه ساخته است.

 • پلی اتیلن

قابلیت ارتجاعی بالا و وزن سبک پلی اتیلن، دو مشخصه مهم در روند آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک می باشند. پلی اتیلن به عنوان یک ماده اولیه مورد استفاده در تزریق پلاستیک دارای مقاومت شیمیایی بالا و همچنین قدرت عایق بندی الکتریکی مناسبی می باشد. اگرچه پلی اتیلن ماده ای قوی و سرسخت نمی باشند اما قیمت مناسب آن، ای ماده اولیه را به انتخابی مناسب در روند تولید بسیاری از محصولاتی که نیاز چندانی به مقاومت بالا ندارند، تبدیل کرده است.

 • پلی اورتان (TPU)

پلی اورتان ترموپلاستیک یک ماده اولیه مقاوم با کشسانی بالا می باشد. این ماده اولیه در عین نرم بودن مقاومت بی نظری دارد که همین مساله استفاده از آن را در تولید محافظ تلفن همراه توجیه می نماید. آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک ما را با پلی اورتان روبرو ساخته که در کنار مشخصات مثبت فراوانی که دارد، دارای قیمت نسبتا بالایی می باشد. یکی دیگر از مشخصه های مثبت پلی اورتان به عنوان ماده اولیه ایده آل در تزریق پلاستیک، ایستایی بالایی آن در دست و سر نخوردن آن می باشد که همین مشخصه آن را به بهترین و مناسب ترین انتخاب برای تولید محافظ تلفن همراه تبدیل می کند.

سخن پایانی

آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک ما را با مواد اولیه گوناگونی روبرو می سازد. هر یک از این مواد اولیه در جایگاه خود دارای مشخصات مثبت و منفی بخصوصی هستند. اما آنچه که در زمان آشنایی با انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک و استفاده از آنها اهمیت دارد، توجه به محصول نهایی تولیدی می باشد. چرا که برای تولید هر محصول پلاستیکی بدون شک باید از ماده اولیه مناسب با همان محصول استفاده کرد

سوالات متداول انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک

انواع مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک کدام اند؟

تعدادی از مشهورترین و پرکاربردترین مواد اولیه و پلیمرهای مورد استفاده در تزریق پلاستیک:

 • نایلون (PA)
 • پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)
 • اکریلیک
 • پلی کربنات
 • پلی استایرن
 • پلی اتیلن
 • پلی اورتان (TPU)