به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی

به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی یکی از دغدغه های اصلی تولید کننده لوازم پلاستیکی می باشد. از آنجایی که تولید لوازم پلاستیکی و عرصه های مرتبط با آن روز به روز در حال افزایش بوده و استفاده از آنها در عرصه جهانی در حال پیشرفت است، تولید کننده های این حوزه همواره به دنبال به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی می باشند. در سبک زندگی امروزه استفاده گسترده از لوازم پلاستیکی در حوزه ها و بخش های مختلف، به اصلی جدایی ناپذیر از زندگی انسان ها تبدیل شده است. بنابراین دور از انتظار نیست که به دلیل تقاضای بالای این حوزه از طرف مشتریان و بازارهای مرتبط با آنها، روش های تولید این محصولات همواره در حال به روز رسانی و پیشرفت باشند. از لوازم پلاستیکی مرتبط با مصارف خانگی نظیر ظروف پلاستیکی، لوازم آشپزخانه، وسایل برقی، اسباب بازی ها گرفته تا وسایل پلاستیکی مرتبط با صنعت های بزرگی نظیر صنعت هوا و فضا، اتومبیل سازی، کشاورزی، راه و شهرسازی، نظامی و غیره، همه و همه به شکلی با صنعت تولید ملزومات پلاستیکی مرتبط هستند. به همین دلیل است که به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی همواره در حال پیشرفت و به روز رسانی هستند. ما در ادامه این مقاله به دو روش نوین و به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی می پردازیم.

به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی-پایاپلیمرپارس

 

روش اکستروژن

یکی از جدیدترین روش های تولید قطعات پلاستیکی در سطح جهانی روش اکستروژن است. این روش که به عنوان یکی از به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی شناخته می شود در سطح گسترده ای برای تولید این محصولات و عرضه آنها به بازار های جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. روش اکستروژن در واقع روشی است که تحت آن ماده پلیمری تحت فشار خاص و کنترل شده ای به داخل قالب های خاصی رانده شده و سطح مقطع آن کاهش می یابد. در روش اکستروژن گرانول یا پودر پلاستیک، مستربچ و دیگر افزودنی های مورد نیاز را با یکدیگر مخلوط کرده و این مخلوط به دست آمده را از طریق قیف های مخصوص وارد دستگاه اکسترودر می کنند. در روش اکتروژن به عنوان یکی از به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی، مواد تزریق شده تحت حرارت خاصی به داخل قالب های مخصوص رانده می شوند. پس از قرار گرفتن مواد مذاب در قالب های مخصوص و سرد شدن آنهاف این مواد شکل قالب را به خود گرفته و قطعات پلاستیکی مورد نظر تولید می گردند. محصولات متنوعی نظیر لوله ها، روکش های سیم، کیسه های پلاستیکی، محفظه های سرم، سفره های یکبار مصرف و غیره به کمک به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی یعنی روش اکستروژن تولید و روانه بازار می گردند.

 

مزایا و معایب روش اکستروژن

برای تولید قطعات پلاستیکی به روش اکستروژن تلاش می شود که محصولات تولید شده با کیفیت بالا و در کمترین زمان ممکن تولید گردند. با این حال این روش از تولید قطعات پلاستیکی مانند هر روش دیگری در صنعت و تولید محصولات مختلف دارای یکسری مزایا و معایب خاص خود می باشد. در ادامه به این موارد اشاره می گردد.

مزایای روش اکستروژن

 • در روش اکستروژن پس از خارج کردن قطعه پلاستیکی از قالب، امکان کنترل و خنک سازی آن وجود دارد.
 • فرایند تولید قطعات پلاستیکی به کمک روش اکستروژن یک فرایند ساده و آسان می باشد.
 • در روش اکستروژن به عنوان یکی از به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی، امکان تولید محصولات پلاستیکی با ضخامت بسیار پایین نیز وجود دارد.

معایب روش اکستروژن

 • در روش تولید قطعات پلاستیکی با اکستروژن محدودیت هایی در نیروی تغییر شکل قطعات وجود دارد.
 • محصولات تولید شده به روش اکستروژن دارای کیفیت محصل پایین تری در سطح بیرونی خود می باشند.
به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی-پایاپلیمرپارس

روش قالب گیری تزریقی

بسیاری از محصولات پلاستیکی که ما بصورت روزانه با آنها سروکار داریم به روش قالب گیری تزریقی تولید می گردند. در این روش از تولید پلاستیک که به عنوان یکی از به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی شناخته می شوند از ذوب کردن گرانول ها و تزریق آنها به داخل قالب های مخصوص استفاده می گردد. در این روش از تولید محصولات پلاستیکی مختلف زمان و روند کار به محصول تولیدی و همچنین مواد اولیه به کار رفته در تولید آن بستگی دارد. از روش قالب گیری تزریقی برای تولید بسیاری از محصولات پلاستیکی (غیر از پلی تترا فلوئور و اتیلن، پلی آمید و برخی از پلی استر ها) استفاده می شود. روش قالب گیری تزریقی به عنوان یکی از به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی یک روش مقرون به صرفه بوده که در پروسه آن محصولات در تولید انبوه روانه بازار می گردند. در این روش محصولات به میزان بالایی تولید شده که پس از تولید نیاز به تغییر آنچنانی نخواهند داشت. به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی زمانی کارآمدی لازم را دارند که بتوان از آنها در تولید قطعات مختلف و سوار کردن آنها بر روی یکدیگر و تولید محصول نهایی استفاده کرد. روش قالب گیری تزریقی این امکان را به تولید کنندگان می دهد.

مزایا و معایب روش قالب گیری تزریقی

در این روش از تولید قطعات پلاستیکی نظیر روش های دیگر تولید این محصولات، مزایا و معایبی در روند کار وجود دارد. آگاهی از این مزایا و معایب کمک خواهد کرد که این پروسه تدریجا پیشرفت کرده و نقاط قوت آن تقویت و بر اصلاح نقاط ضعف آن تمرکز شود. در ادامه به تعدادی از مزایا و معایب روش قالب گیری تزریقی به عنوان یکی از به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی خواهیم پرداخت.

مزایای روش قالب گیری تزریقی

 • امکان تولید انبوه محصولات پلاستیکی در روش قالب گیری تزریقی؛
 • تولید محصولات در سایزهای مختلف؛
 • امکان تولید محصولات پیپچیده؛
 • عدم نیاز بسیاری از محصولات تولید شده با این روش به عملیات های تکمیلی؛
 • امکان اتوماسیون و سیستمی کردن تمامی مراحل تولید محصولات پلاستیکی به روش قالب گیری تزریقی؛
 • امکان تعبیه قطعات فلزی و غیر فلزی در محصولات تولید شده با این روش؛
 • امکان تولید محصولات پلاستیکی به کمک مواد اولیه مختلف در این روش؛
 • قابل بازیافت بون محصولات پلاستیکی تولید شده با این روش به عنوان به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی؛
 • امکان برون سپاری محصولات تولید شده با این روش به شرکت ها و کارخانجات تولید کننده محصولات پلاستیکی؛

معایب روش قالب گیری تزریقی

 • قیمت بالای دستگاه های تزریق پلاستیک مورد استفاده در این روش؛
 • فرآیند پیچیده و نیازمند کارشناسی و تخصص محصولات از مرحله طراحی تا تولید در این روش؛
 • بالا بودن هزینه تولید محصولات پلاستیکی به روش قالب گیری تزریقی در زمان تولید محصولات با تعداد اندک؛
 • بالا بودن رقابت در بازار برای این روش؛


سوالات متداول به روز ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی و قالب سازی

چه روش‌هایی برای تولید قطعات پلاستیکی وجود دارد؟

روش‌های تولید قطعات پلاستیکی شامل تزریق پلاستیک، فرایند تزریق پنوماتیک، فرایند تزریق گاز، تولید قالب‌های ریخته‌گری و تولید قالب‌های پرینت 3D می‌شوند.

چه روش‌های جدیدی برای قالب‌سازی پلاستیک وجود دارد؟

روش‌های جدید قالب‌سازی پلاستیک شامل قالب‌سازی اکسترودریژن، قالب‌سازی ریخته‌گری محوری (به‌روش اسپیندل)، قالب‌سازی ریخته‌گری نفوذی، و استفاده از تکنولوژی‌های پرینت 3D می‌شود

آیا تزریق پنوماتیک و تزریق گاز همچنان در تولید قطعات پلاستیکی استفاده می‌شوند؟

بله، تزریق پنوماتیک و تزریق گاز همچنان در صنایع مختلف برای تولید قطعات پلاستیکی با خواص و ویژگی‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چه مزایایی برای تولید قطعات پلاستیکی با استفاده از تزریق پلاستیک وجود دارد؟

مزایای تزریق پلاستیک شامل تولید بزرگترین حجم قطعه در زمان کوتاه، دقت بالا در تولید، کارایی بالا، قابلیت تولید انواع قطعات با پیچیدگی‌های مختلف، و کم‌هزینه بودن محسوب می‌شود.